A szexualitás öröm. A szexuális együttléteknek pedig vágyakról, érzékiségről, testről-lélekről és kívánt érzésekről kellene, hogy szóljanak. Legalábbis akkor, ha az adott partneri kapcsolat vagy alkalom bizalmon alapszik.
Ám még ebben az esetben is lehetséges, hogy egyik vagy másik fél számára fájdalommal jár az aktus. Fájdalmat megélni pedig nem egyszerű. Főleg akkor nem, amikor egész mást kellene érezni. Ez akár még az intimitás rovására is mehet és kapcsolati konfliktusokat, önértékelési problémákat okozhat.
Ha Önnek is ismerős a helyzet, vagy szeretné megelőzni a fájdalmas együttléteket, olvasson tovább! Hiszen adunk néhány tippet, hogyan kezelje a dyspareuniát, azaz a szex közben vagy aktus után fellépő fájdalmat.
Dyspareunia: a szex, a kapcsolatok és az önbecsülés rémálma
A dyspareunia, vagyis a szex közben jelentkező erős fizikai fájdalom kortól és nemtől függetlenül bárkit érinthet. Se nők, se férfiak nem kivételek alóla, és minden esetben komoly pszichés problémákat okozhat. Habár általánosságban véve nőknél gyakoribb. Vagy legalábbis ők hamarabb fordulnak vele szakemberhez.
Dyspareunia esetén a medence környéki izmokban jelentkezhet fájdalom, vagy konkrétan a nemi szerveknél is felléphet égő, lüktető érzés, amely akár tartósan is fennállhat, még közösülés után is. Ismérve, hogy lassan múlik el és, ha nem pusztán átmeneti, a szenvedő felek gyakran kerülik az intim, szexuális helyzeteket. Mivel nem akarják újra átélni a kellemetlenségeket vagy attól tartanak, hogy nem tudják kielégíteni a partnerüket. Ugyanakkor ezzel nem oldódik meg a gond.
Sőt! Általában csak fokozódnak a párkapcsolati problémák, és a partnerek közti feszültség, valamint a test „ellenszegülése” tovább rontja a helyzetet, tiporva az önbecsülést és a felek saját magukba vetett bizalmát.
A dyspareunia kialakulásának hátterében sok minden állhat. Köztük fertőzés, gyulladás vagy felfázás. De szervi eredetű is lehet. Vagy okozhatja mozgásszervi megbetegedés, feszes izomzat, stb. Ugyanakkor akár lelki okokra is visszavezethető, például túl korai vagy kellemetlen szexuális tapasztalatra, visszaélésre. Bármi is legyen az oka, minden esetben érdemes felkeresnie orvosát, később pedig az adott területnek megfelelő szakembert. Ám Ön és partnere is sokat tehet azért, hogy javuljon a helyzet. Ehhez viszont elengedhetetlen a bizalom kialakítása, és a szexuális élet újragondolása.
Tippek a fájdalommal járó szex orvoslására
Amennyiben a dyspareunia inkább mentális kimerültségen vagy az élethelyzet változásán alapszik, fontos átgondolni azt, hogyan tartható fenn az intimitás. Hiszen nem feltélen megoldás, ha nemet mond a másiknak, vagy ha megvárja, amíg teljes pánikba merül az elméje és mintegy tagadásként elmúlik a vágya.
Szóljon többről a szex, mint puszta fizikai érintkezés
Első olvasatra talán a magasba szökik a szemöldöke, mert tinédzserkori vágyait és álmait már kinőtte. Ugyanakkor nekünk, embereknek nem csak testi szükségleteink vannak. Ezért, ha visszahozza – vagy nem engedi el – az intimitást, sokkal több pozitív élményt tapasztalhat meg, mint hinné.
Csenjen egy kis meghitt hangulatot a hétköznapokba. Vegye elő a gyertyákat, töltsenek el egy közös borkóstolós estét akár otthon is, vegyenek forró
fürdőt, vagy feledkezzenek bele egy kellemes
masszázsba. Az érintés és simogatás, esetleg
pikánsabb ruhadarab könnyen oldhatja a szorongást és feledtetheti az egyébként frusztráló fájdalom gondolatát. Ám, ha még ennél is tovább menne, és valóban szívesen élné meg vágyait, érzéseit tudatosan, érdemes elolvasni a
mindfluenss témában írt bejegyzésünket.
Ráadásul azt sem szabad elfelejtenie, hogy a szexuális örömszerzésnek rengeteg formája van. Nem merül ki csak és kizárólag a behatolásos szexben. Így sokat segíthet a feszültségoldásban például a partner kézzel való kényeztetése vagy egy-egy
erotikus segédeszköz használata, amellyel gyengédebben fedezhetik fel egymás intim területeit.
Amint látja, a lehetőségek tárháza szinte határtalan. Így akkor sem kell lemondania a testi-lelki vágyakról és örömökről, ha közelebbről ismeri a dyspareuniát, ezáltal a párkapcsolatának vagy aktuális partnerének és önmagának is jót tehet. Ám amennyiben szakértő támogatására volna szüksége a szexuális fájdalom kezelésében, azt javasoljuk, keressen fel egy szakembert, mert segítséget kérni és beszélni róla nem szégyen.